Birden bire ortaya çıkıvermiş gibi görünen kripto para
sedece bir para mı!?

Ümit ÖZKAN

Biraz birikmişim var geçmişe dair. Gelecekte ne olacağını bilmek ya da tahmin etmek, her konu için geçerli olmak kaydı ile sanıldığından daha zor bir mesele. Bu nokta da kesin yöntem yok. Bu yüzden öncelikle ne olup bittiğini anlamak önemli hale geliyor. Aslında daha da önemlisi var. Ne olup bittiğine bakacağınız kapsamı doğruran şartlara bakmak. Burayı yakaladıktan sonra ne olup bittiğine dair süreç herhangi bir etkiye maruz kalmadan kavranırsa neler olabileceğine dair fikirler daha anlamlı olacaktır.

Konu cryptocurrency. Birikmişimin kaynakları, haber siteleri, izlediğim belgeseller, bazı sosyal mecralar (www.medium.com, steemit.com vs), özellikle ve çoğunlukla twitter. Çünkü twitter zaman akışına dayalı bi kere. Ve twitter çok farklı seslerin barındığı ve bu seslerin fikri bir iddia ile orada bulunmaları. Fikre ve bilgiye diğer sosyal paylaşım mecralarından daha öncelik verilmesi.

Çünkü cryptocurrency 10 yıllardır takip ettiğim finans piyasaları ile alaklı. Ve yine 10 yıldan uzun bir süredir yazılım ve teknoloji ile haşir neşir olduğumdan, cryptocurrencynin kaynağı olan mental çok heyecan verici gelmişti. Bunu farketmem bir gece de olup bitiverdi. ETH'ın 4$ olduğu bir gece. Tabi o gece ben ne ETH'ın fiyatından ne de o fiyata nereden bakacağımdan bihaberdim. O akşam bir arkadşım ethereum diye bişey varmış, araştırsan? Dedi. Onun kaynağı ise bilen bilir meşhur bir twitter hesabı. Tam metin aklımda yok ama şu mealde idi tiwiti:

"Bir aylık sigara paranızı fazlasını değil, ETH'a yatırın. Bir yıllığına falan.."

Kısa bir süre sonra aynı hesap:
"Paranızı kazandıktan sonra arkanıza bile bakmayın" demişti.

Yani hayret ki ne hayret! Bunu ta başında bu kadar isabetli kaydedebilmesi apayrı bir konu ve düşünülmesi gerek. Böylece olayları yakın takibe ve yatırıma giriştik. Kazandık. O piyasa da herkes kazanıyordu. Piyasa ortalaması üzerinde kazanabildiğim için kazandık dedim. Lakin kazancımızı korumayı başaramadık. Korumayı öyle başaramadık ki piyasa kaybının üzerinde bir kayıp yaşadık. Bu piyasa geçmiş yıllarda izlediklerime benzemiyordu. Bunun farkındaydım. Amma velakin sınırlarını keşfetmenin büyük bedeli oldu.


....
para kaybetmek kötü
zaman kaybetmek çirkin
...

Herneyse işin piyasa tarafı basit olan yanı, asıl olan nerden geliyor ve ne getirecek. Dijital dünyayı dönüştürmeye geldiğine dair söylenenler üzerine kafa yormak gerekiyor. Dönüşümün hızı ve tarzı hakkında çok sert iddialar var. Yıkıcı teknoloji deniyor. Tarihsel süreç içinde değişimler tedrici olagelmiştir. Yıkıcı denmesinden, bu teknolojinin gerçek dünyaya girmeye başladığı andan itibaren dönüşümün tedrici değil çok hızlı olacağını anlıyorum. Ve mevcut sosyal, ekonomik ve sosyal düzenlerin hepsine aynı anda etki etmesi bekleniyor. Bugüne kadar sanayide teknolojide geriden takip ettik, belki bu konuya zamanında girebiliriz.

Biz burada hiçbir zaman somut veri setlerinin tamamını ele alamayacağız. Bilimsel yöntemler kullanamayacağız. Böyle bir şansım ne zaman olarak ne kaynak olarak yok ve ne de kişisel yetkinliğim buna izin vermez. Lakin belli başlı veri ve olayları kullanarak bir örüntü oluşturabilir ve bunun üzerinden düşünebilir ve bazı sonuçlara ulaşabiliriz. Buna yöntem olarak belki düşünmeye çabalamak denebilir.