BİR ÇEŞİT GRAFİK

Ümit ÖZKAN
 bitcoin grafiği

Bu grafik ile arkadaki fotoğrafı birleştirmek nerden aklıma gelmişti ya da ne anlatmak istemiştim. Çocukça bir hevesle (şu an böyle görüyorum) yakınımdaki insanlara bitcoini anlatmaya çalışıyordum. Çok da ciddiye alınmadığını görmek şaşırtıyordu. Nasıl olurdu böylesine enteresan bir teknoloji ve yola çacağı yenilikler kimsenin duygu durumunda bir değişkliğe neden olmaz beynin de kvılcımlar çakmazdı insanların. Maksadım salt bitcoin aldırmakta değil tabiki. Lakin bir taraftan da ciddi kar potansiyelini gördüğümden kazanmalarını da istiyordum ikincil olarak. Ha bu olmadı mı oldu ama yanlış zamanda. Fiyat 8.000$'ı yukarı kırmaya başlayıpta tüm medya organlarında bitcoin'den bahsedilmeye başlandığı ve günlük kazançların seri halinde %8-10'ların üzerinde seyretmeye başladığı noktada...

Her neyse, henüz kar potansiyeli yüksek ve risk düşükken kümsenin umurunda olmayan bitcoin için insanların durumunu özetlemek isteğimden bu tablo ortaya çıktı.

 grafik İlerde çok bahsedeceğim "Siyah Kuğu" adlı kitapta, bir garfik türü anlatılır. Belli bir eğimle düzenli yükselen ya da düşen bir grafiik. Buna göre atıyorum 30 dercelik eğim ile yükselen bir garfik zamanla insanların güvenini kazanır. Her insanın güven zaman ilşkisi farklı olduğundan kimisi 5. günde kimisi 15. günde ikna olur. Tabi hiç ikna olmayacaklar da vardır. Yeterli sayıda insan ikna olduğunda o grafik bir anda serbest düşüşe geçer ve belli bi seviyenin üstüne geri dönemez. Ben kendimce bu seviye üzerine sepet diyorum. Bu seviyenin üzerinde alım yapanlar için artık karla satış fırsatı verilmeyeceği manasında. Uyanıp zarar küçükken satabilme ferasetini çok azımız gösterebilecektir. Gerisi malum.

Tabi bu tabloyu oluştururken böyle bir yaklaşımdan haberim yoktu. Oysa finans piyasaları bunu yıllardır yaşar, muhtemelen tekrarları da olacak.