AYAK SESLERİNDEN YOL-YÖN TAYİNİ - I

Ümit ÖZKAN

İlk temas ve es geçiş;
"Bitcoin (sanal para) 265 $ olmuş ve eBay da kullanılabilecekmiş" 07 Kasım 2013.
"İsveç’te günlük finansal işlemlerin ekserisi mobil uygulamalarla gerçekleşiyor - Nakit kullanımı yok denecek kadar az.." 25 Ağustos 2016 FT
"Yeni dijital para geliştirilmesi planında İsviçre bankası UBS’in ile Deutsche Bank, Santander ve Bank of New York Mellon yer alıyor" 25 Ağustos 2016 FT
"İskandinav ülkeleri Dijital ödeme sistemlerini dünyada en çok kullanan ülkeler" 25 Ağustos 2016 FT
Financial Times'ın haberi. Ama zihnen bitcoine geçiş yapamamışım.

Dünya geneli bir siber saldırı. Konunun teknik detayları önemli değil. 12 Mayıs 2017'de, bir kaç gün geriye doğru da olabilir bireysel kurumsal PC'ler hackleniyor. Hemen hemen dünyanın her yanında. PC'deki verileriniz önemli ise kurtarmak için hacker'ların dediği adrese şu kadar bitcoin göndermen gerekiyor. Önemli olan kısmı burası. O tarihlerde kim biliyorki bitconi. Ara da bazı ekonomi köşelerinde çıkmaya başlayan haberler var. Kulağa su kaçırmaya başlamışlar. Bağlam oluşturup zihinlere giriyorlar. Bu olaydan kısa süre önce en bariz ilgi çekici haber "bitcoin ilk defa altın fiyatlarını geçti" temalı haberdi. İlk defa burda farketmişim olayı. Lakin tam bir farkediş değil. Bahsedilen haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu siber atak esnasında bicoin düzenli bir tırmanış içinde. Altın fiyatını geçtiği dalganın başladığı 890'lardan itibaren çok düzgün ve sabit bir eğim ile yükseliyor. Hacking esnasında fiyat 1800'lerde. Altınla birlikte anıldığı haberler de bu dalganın 3'te birlik başlangıç aşamasına denk gelir sanırım. O günlerde bu hacking olayını herkes siber saldırı yönü ile almıştı. Bitcoini zihinlere yerleştirme operasyonu oluşundan bahseden olmuştur ama ben rastlamadım. Bunlar ana hattı görmek için yeterli, benzer daha pek çok yayın.

Çok boyutlu bir kurgu, çoklu sarmallar ivmeleniyor. Bu şekilde geriye bakınca 2017 sonuna giden geometriyi görmek kolaymış gibi geliyor insana ama bu bir yanılsama. Bunu görebilen çok çok azdır elbet.


Daha fazlası sonraki yazıda.