AYAK SESLERİNDEN YOL-YÖN TAYİNİ - II

Ümit ÖZKAN

Bir taraftan grafik artan oranlı bir büyüme ile dalga dalga gelirken paralelinde zihinlere yerleştirme devam ediyor. Altın ve bitcoin aynı haber de geçmesi nedir? Altın ve bitcoin. Devamında ve paralelinde fiyat hareketleri.. 1.000 dolarda ikna olmayanlar 5.000'de, 5.000'de ikna olmayanlar 8.000'de, 8.000'de ikna olmayanlar 18.000 de ikna edilir, itina ile.

Toplanan kitle her kesimden;

PC başında vaktini geçiren yeni jenerasyon, reklam taktikleri (subliminal). Subliminal nedir, yukarıda altın ve bitcoin birlikte anıldığında ilk anda farketmezsiniz. Bilinciniz(/bilinçaltınız) durumu işler; altına dair özellikler, altın dendiğinde aklnıza gelen şeyler bitcoine kopyalanır. Gelecekte konu ile ilk temasınızda bitcoin artık ne olduğunu biliyorsunuzdur. Algı yönetimine zemin hazırlanır. Oyunlarda ya da webin karanlık tarafında adı ve kullanımı gündeme girmiştir. 2010 - 2014 arasında 13 yaşındaki bir çocuk 2017'de küçük kaynaklar bulabilmeyi başaracak noktada. Kitle büyük.

Fianans piyasaları ile haşir neşir olanların fiyat hareketleri dolayısı ile dikkatleri doğal olarak çekiliyor. Hazır kitle. Fiyat hiç düşmüyor, 2 geri 5 ileri, borsacı olsam hemen yakın takibe geçerim. Borsa günün 1/4'ünde açıkken burası 7/24 açık, fiyatlarda sınırsız hareket özgürlüğü var. Klasik borsalarda 6 ayda elde edilecek oranlar burada haftada hatta bi kaç günde gelebiliyor...

Teknoloji dünyası, aktif meraklı konuya adaptasyon yeteneği çok yüksek. Konuya önce teknik merak ile dahil olacak, buradan fiyat konularına kayması çok kolay. Blockchain üzerinde coin transferi deneme dürtüsü bile bulaşmak için yeterli.

Sarmaldan kasıt, benim anladığım en basit hali ile BTC yükseliyor, fiyat para (dolar, euro, jpy..) önce BTC'ye giriyor. BTC'yi yukarı taşıyorsunuz, kar ettiniz ee e! hadi BTC'leri satıp ucuz kalan coinlerden (altCoin) alın. BTC dinlenirken altCoin'ler yükselir bir de oradan kazanırsınız. BTC yürür, yürütür. Omurga lokomotifi. Her dalga belli fibonacci oranları ile doğal bir akışla ilerler. Merkezden çevreye genişleyen çemberler bütünü gibi hayal edilebilir de. Sonu gelmeyecekmiş gibi ilerlerken müthiş bir güven kazanılır. Devamını anlatmayı genel bağlam açısından gereksiz buluyorum. BTC altCoin sarmalı, yumak gibi büyürken fiyat büyüklüğü üstel olarak artar. İç içe spiraller çizerek. Spirallerin genleşme ve büzülme hareketleri. Tam uymasa da kozmik (fibonacci) oranlar ile uyum gösterecektir.

Birde kısaca tersine bakalım;

Özellikle bir ismi seçiyorum; etkisi büyük birisi. 2008 küresel finans krizini ilk söyleyen kişi olarak biliniyor ve kriz kahini olarak anılıyor. Nouriel ROUBINI.

29 Ocak 2016'da (2,95TL) yıl sonu USDTRY kur hedefini 3,50 olarek veriyor. Peki yıl sonu yani 31 Aralık 2016 kur kapanışı ne? Tabiki 3,50TL. Yorumsuz...

15 Ekim 2018 "büyük blockchain yalanı". Bitcoin 6.400$'larda yapılmış bir açıklama.

23 Kasım 2018 "Merkez Bankası dijital parası kripto paraların sonunu getirebilir. MB dijital parasıyla yapılan işlemler anonim olabilir. Kolluk kuvvetleri veya düzenleyiciler gerekli durumlarda hesap sahibinin bilgilerine ulaşabilir. Bu zaten özel bankalarda da oluyor”. Bitcoin 4.450$'da yapılmış bir açıklama.

Fiyat zaten 3'te 2 kayıp yaşamışken enteresen noktalarda gelen açıklamalar bunlar. İster istemez aşağı itkiye yol yaptığını düşünüyorsunuz.15 Aralık 2018'de yaklaşık fiyat end düşük 3.200$ gördü. Bu günlerde 3.900$ ortalama ile yatay hareket halinde.