PİYASA OYUNLARI - I

XRP ile Piyasanın İmtihanı

Ümit ÖZKAN

Ripple ve XRP ayrı şeyler. Rutinde çoğu zaman ripple kullanılıyor, bunla kastedilen XRP. XRP coin, Ripple şirketin kendisi. XRP haricinde başka çözümleri de var. Coin evrenin de XRP, mevcut finanasal yapı ile daha çok kesişiyor. Mvcut yapı ile bütünleşip coin yapısının avantajları ile maksimum kara erişmek, yani temelde herhangi bir diğer şirketten farkı yok. Ripple'ın çıkardıklardığı XRP merkezi kontrol altında diğer coinlerin aksine.

XRP pek sevilmiyor coin evreninde, en büyük shitcoin diyenler var ama hatırı sayılır da fanatiği var. Piyasa oyuncusu için likit ve flaş hareket kabiliyeti yüksek. Büyük borsaların hepsinde işlem görüyor. Market büyüklüğünde daima ilk sırlarda. Cazip yönleri çok yani.

Yaşanan durumların sonradan anlaşılması çok kolaylaşıyor; öncesinde değerlendirmeye dahil olan parametreler sonrasında çöktüğü için böyle. Geriye geçerli parametreler kalıyor. Diğerlerini unutuyorsunuz. Unutmak gerekiyor, yoksa yaşamaya devam etmek baya bir zor.

bitcoin grafiği

Bitcoin'in tarihi zirvesinden düşüşü esnasında en uzun süreli ve en güçlü taban oluşumu 6.000'lerde meydana geldi. 20.000'den 5.900'e kadar hiç bir seviyede kalıcı tutunamadı. 194 gün boyunca düşmeye devam etti. Fakat 29 Haziran ile 15 Kasım 2018 arasında 139 gün boyunca 6.000 üzerinde tutunmayı başardı. Son kurduğum cümle baya bi yapay oldu. Zihne yerleşmiş bana ait olmayan bi düşüncenin ifade edilişi. Çünkü hep öyle işittik. Kalıp düşünce yapısı yani. Ve bunu farketmezsem kalıbın müsade etmediği sorları ve cevaplarını göremem. Bu cümle, sanki piyasa bağımsız ve müdahale edilemez şartlara haizmiş algısına sebep oluyor. Neyse.. grafik bize ben artık burayı taban yaptım daha fazla düşmem düşemem diyor. Yani bi güven ortamı var. Lakin market yapıcı her defasında alçalan tepelerle yola devam ediyor. Bitcoin alanın bir daha satma fırsatı yok yani. Ama piyasa yeni alımlara da açık; güven varya! Düşemiyoz 6.000'in altına. Yeterince alıcı bulsa kıracakmış 6.000'i, ama bulamamış. Bi çözüm bulmak lazım. Daha önce az denenmiş olanından.

bitcoin grafiği

XRP'yi sahneye alıyoruz, flaş bir hareket. Bitcoini taşıyamıyoz; dar alanda güven volume artırmak. Hareketin sahnelendiği şartları hatırlayın, yukarda yazdıklarım. Malda olan yatırımcıyı bekleme yönünüde cesaretlendirmek, malda olmayıpta yükseliş başlasın girerim durumundakileri de ikna etmek konu. 2-3 gün de 3 kat (dip-tepe) yüseliyor XRP. Tüm oyuncular pozisyonlarını alıyor. Piyasa yapıcı 6000'i kırıyor. The end.